Jak przechowywać perfumy i odpowiedniki perfum?

Jak przechowywać perfumy i odpowiedniki perfum?

No właśnie, jeśli już o półkach mowa, to przyjrzyjmy się im bliżej. Niejednokrotnie zdarza się widzieć przepiękne flakony, które swoim rozmiarem lub kształtem mają przyciągać uwagę i wywoływać podziw. Powiedzmy sobie szczerze, niektóre kolekcje robią naprawdę wielkie wrażenie. Niestety, z reguły perfumy są wystawione na działanie promieni słonecznych, które mają bardzo negatywny wpływ na jakość naszych zapachów.

Szczególnie ważne jest to, aby w okresie
 zimowym odsunąć je od grzejników, natomiast w okresie letnim nie ustawiać blisko okna, na parapecie lub w miejscu, w którym światło słoneczne pada niemal cały czas. Jeżeli posiadasz toaletkę z szufladami, to dobrym pomysłem będzie chowanie ich do środka. Pamiętaj jednak o tym, aby buteleczki ustawiać pionowo, a nie „na leżąco”, ponieważ czasem bywa tak, że atomizer jest delikatnie poluzowany i zawartość flakonu może wyparować lub po prostu się wylać.




Kluczową kwestią jest temperatura, w której trzymamy nasze zapachy. Najlepiej, jeśli byłaby to temperatura pokojowa (przyjmowany zakres to  15 -25 °C). Dlatego nienajlepszym pomysłem może być przechowywanie flakonów w łazience, gdzie wilgotność i temperatura powietrza zmienia się jak w kalejdoskopie.  Łazienka ma to do siebie, że codziennie zamieniamy ją w pomieszczenie, gdzie paruje woda, co bardzo negatywnie wpływa na jakość perfum. Takie wysokie skoki temperatur w bardzo krótkim czasie mogą powodować to, że zmniejszamy okres, w jakim perfumy są zdatne do użytku.

Jak rozpoznać perfumy zepsute lub zbliżające się ku końcowi terminu przydatności?

Jedną z decydujących i pierwszorzędnych oznak, że nasze perfumy są już niezdatne do stosowania, to po prostu ich zapach. Jeżeli twoje perfumy z czasem zmieniają kolor na coraz ciemniejszy, to oznacza to, że kompozycja powoli starzeje się i jej aromaty będą albo mniej odczuwalne albo w drugą stronę – zapach zjełczeje i będzie wręcz odrzucający. Aby uniknąć takiej niemiłej niespodzianki, patrzmy na datę ważności, a jeśli jej nie ma, to obserwujmy zawartość flakonu.

Czasami olejki użyte do stworzenia zapachu już same w sobie są barwiące, tak więc perfumy mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy lub przezroczysty. W przypadku naszych odpowiedników perfum łatwo zauważyć zmianę koloru zapachu na ciemny brązowy, ponieważ są one nalewane do bezbarwnych buteleczek.

Drugim sposobem na sprawdzenie przydatności perfum jest obserwacja atomizera. Jeżeli przy korku zaczyna pojawiać się ciemnobrązowy, nieestetyczny nalot, to znak, że naszemu zapachowi „wychodzi data”. Często dzieje się to właśnie wtedy, kiedy eksponujemy perfumy na działanie promieni słonecznych lub wysoką temperaturę.  Zazwyczaj termin przydatności perfum do użycia nie przekracza 3 lat, dlatego starajmy się w miarę możliwości korzystać z zapachów zanim się przeterminują.



W takim razie co można zrobić z perfumami, które tak bardzo uwielbiamy i nie chcemy się z nimi rozstać, a są już niezdatne do użytku?

Niestety wyjście jest tylko jedno – należy je wyrzucić. Tak jak z każdym produktem, który się psuje, przeterminowane perfumy nie są zbyt dobrą opcją do stosowania. Zepsute składniki zapachowe mogą powodować podrażnienia skórne, bóle głowy, a aplikowane na ubrania, prawdopodobnie pozostawią po sobie trudne do wyprania plamy.


Zdajemy sobie sprawę, że dla osób, które fascynują się posiadaniem pokaźnych kolekcji swoich ulubionych zapachów, to może być udręka, że ich perfumy kiedyś stracą na swojej jakości poprzez upłynniający się czas. Pamiętajmy jednak o tym, aby mieć na uwadze własne zdrowie, dobre samopoczucie i pozbawione plam ubrania. J Jeżeli wiemy, że flakony będą u nas stały jakiś czas, to spróbujmy stosować się do kilku porad wymienionych powyżej, które pozwolą nam dłużej cieszyć się naszymi ulubionymi zapachami.

Zaciekawiony? Poznaj naszą ofertę trwałych, wyjątkowych francuskich perfum i wybierz coś dla siebie bądź bliskich!

Aby dalej móc udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Prosimy zatem abyś wyraził zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Twoja prywatność i bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsza. Więcej na Polityka Prywatności. Akceptuje